Jak wybrać idealną fryzurę?

Wybór twarzowej fryzury to zagadnienie, które spędza sen z powiek przede wszystkim paniom, zwłaszcza tym, którym zależy na jak najkorzystniejszym, bądź oddającym aktualnie panujące trendy, wyglądzie. Co więcej to właśnie kobiety mają najszersze spektrum wyboru, gdy chodzi o wybór rodzaju codziennego uczesania. Panie mogą obecnie nosić fryzury krótkie, analogiczne do fryzur męskich, mogą mieć włosy półdługie, czyli sięgające brody lub ramion, bądź też włosy długie, to znaczy sięgające poza łopatki i spływające swobodnie na plecy. Obecnie chętnie podejmuje się także eksperymenty w materii uczesania – strzyże się włosy asymetrycznie lub dokonuje się innych zdecydowanych kroków, jak golenie części głowy. Możliwości jest zatem wiele, tak wiele, że łatwo o popadnięcie w dylematy, na jaką fryzurę się zdecydować.

Twarz – najważniejsza wskazówka

Aby wybrana fryzura okazała się twarzowa dla danej pani, kształt dokonanego strzyżenia powinien jak najlepiej współgrać z proporcjami twarzy. To może wydawać się zaskakujące, ale dobrze dobrane uczesanie potrafi wydobyć urodę danej kobiety, zaś zły – wyolbrzymić niezbyt korzystnie się prezentujące elementy prezencji. Pierwszym krokiem do znalezienia idealnej fryzury jest więc określenie, jakiego rodzaju twarz się posiada, a także krytyczne przyjrzenie się poszczególnym elementom twarzy. Typy kształtów twarzy są uszeregowane według kształtów geometrycznych, jakie przypominają. Najbardziej regularna jest twarz owalna, która z uwagi na swoją proporcjonalność dobrze się prezentuje w połączeniu z każdego rodzaju fryzurą. Podobna do niej nieco twarz prostokątna charakteryzuje się z kolei tą samą szerokością czoła i obszaru na wysokości kości policzkowych. Ponieważ jest długa i szczupła, nie może zostać okolona prostymi włosami, ani też nadmiernie odsłonięta – dobrze jej służą fryzury z falowanych włosów średniej długości lub całkiem długich, wycieniowane, a nawet wzbogacone w grzywkę. Twarz trójkątna, czyli o wyraźnie zarysowanej, wąskiej brodzie ku której zdają się biegnąć kości żuchwy, tworząc swoisty kąt ostry, najlepiej wygląda w oprawie włosów kręconych, które łagodzą ostre rysy dolnej części twarzy. Właścicielki prostych włosów powinny zaś kierować się zasadą umiaru, nie wybierając uczesań ani zbyt krótkich, ani zbyt długich, w ich przypadku świetnie sprawdzają się grzywki i asymetryczne cięcia. Twarzy kwadratowej, czyli odznaczającej się szeroką żuchwą, pasują włosy długie lub półdługie, umiejętnie wycieniowane, wykluczone są skrajności: fryzury gładkie i bogate w mocno skręcone loki. Twarz okrągła, o pełnych policzkach, wyszczupli się dzięki takim uczesaniom, które nie będą się kończyć na linii żuchwy i policzków i nie będą gładkie. Prosta grzywka również nie wchodzi w rachubę.

Długość to nie wszystko

Oczywiście każdy typ fryzury pozwala na to, by stylizować go na określone sposoby. Liczne poradniki czy prasa specjalistyczna, zawierają sporo propozycji, jak dostosować wygląd uczesania do okazji, w jakiej ma się uczestniczyć. Każda długość włosów pozwala na to, by za pomocą łatwych zabiegów stylizacyjnych i specjalnie w opracowanych kosmetyków, wyczarować fryzury w stylu sportowym, eleganckim, swobodnym, czy też odpowiednim do noszenia w pracy lub podczas innych oficjalnych okazji. Wybierając konkretny sposób strzyżenia włosów, warto mieć na uwadze zarówno względy estetyczne, związane z proporcjami twarzy, jak również praktyczne względy, związane z tym, ile wysiłku i umiejętności będzie zabierało przygotowanie się do wyjścia w danym uczesaniu.

Równie ważne, jak rozmaite względy estetyczne, jest także indywidualne samopoczucie, jakiego dostarcza kobiecie dane uczesanie. Wydaje się, że tkwi nieco prawdy w stereotypach, przypisujących fryzury z długich włosów osobom o łagodnym charakterze, z kolei krótkie fryzurki, nawiązujące do fryzur męskich, kojarzą się jako nowoczesne kobiece stylizacje. Za wyborem danej długości włosów nie muszą jednak stać jedynie preferencje wynikające z prywatnego usposobienia – często decyzja o skróceniu włosów ma powody czysto praktyczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *